Dawkowanie Yerba mate

Poradnik dawkowania yerba mate: jaka ilość jest dla Ciebie odpowiednia, aby uzyskać pożądany efekt?

Jeśli czytasz ten artykuł zapewne jesteś amatorem picia yerba mate i przyrządzasz ją na co dzień. Czy wiesz jaka dawka kofeiny jest dla Ciebie bezpieczna? Ile to za dużo dla Twojego organizmu, a może potrzebujesz większej dawki, niż ci się dotychczas zdawało? Wszystkiego dowiesz się po przeczytaniu naszego poradnika.

Kryteria wyboru odpowiedniej yerba mate dla Twoich potrzeb.

Na gotową do przygotowania yerbę składa się wiele czynników, który każdy z osobna działa odmiennie na nasz organizm. Stężenie najważniejszego z nich – kofeiny, zależy od wielu składowych między innymi kraju pochodzenia, odmiany, plantacji czy ewentualnych dodatków wprowadzonych przez producenta. Argentyńskie lub paragwajskie odmiany typu despalada, czyli takie, z których usunięto większość patyczków, będą mocniejsze niż klasyczne wersje niepoddane procesowi usuwania nadmiaru patyczków. Kolejnym aspektem, o którym musimy pamiętać rozważając dobór odpowiedniej dla nas yerby, są ewentualne dodatki smakowe, które przy większych ilościach będą wpływały na słabszą moc naszego naparu. Odrębną kwestią jest oczywiście guarana, która jest źródłem dużych stężeń kofeiny i nie powinna być spożywana, jeśli zależy nam na mniejszym jej dostarczeniu do naszego organizmu.

Najważniejszą kwestią ze wszystkich i może najbardziej prozaiczną, a zarazem oczywistą jest obserwacja własnego ciała i świadomość jego limitów. Jeśli ważymy mniej, z czym wiąże się mniejsza gama kilogramów, które będą mogły pochłonąć dostarczoną kofeinę, możemy czuć jej efekty już po pierwszej filiżance naparu. Nasi znajomi będąc od nas na przykład wyższymi i cięższymi, mogą niczego nie odczuwać po dawce kilkukrotnie większej od tej przyjętej przez nas. Warto wziąć pod uwagę również ewentualną zwiększoną tolerancję naszego organizmu na kofeinę, którą mogliśmy sobie wyrobić pijąc kawy lub napoje energetyczne.

 Zródło: oświadczenia zdrowotne EU EFSA  publikacje naukowe

Jak dużo naparu Yerba Mate możemy wypić w ciągu dnia, aby czuć się dobrze?

Według ogólnie przyjętego konsensusu opartego na badaniach naukowych, możemy powiedzieć że odpowiednią dawką suszu yerba mate będzie około 30 gramów dziennie na osobę. Podając taką liczbę pamiętamy o specyficznej technice przyrządzania naparu z yerba mate polegającej na kilkukrotnym dodaniu wody do już sporządzonego wywaru. Mając na uwadze odmianę, aromat i temperaturę wody, możemy dolać wody maksymalnie od 8 do 9 razy. Pamiętaj o przyjrzeniu się na to jak dana yerba działa na ciebie, aby w miarę potrzeby zmniejszyć lub zwiększyć moc jej naparu. Możemy to zrobić poprzez wybór innej odmiany, zawierającej dodatek smakowy lub, w drugą stronę, domieszkę guarany. Dla szczególnie odważnych koneserów yerba mate polecamy dymne odmiany typu despalada lub odmiany zawierające przyrostek ,,energia” w swojej nazwie. One będą najmocniejsze ze wszystkich.

 Zródło: oświadczenia zdrowotne EU EFSA publikacje naukowe

Zobacz dzisiejsze promocje najwyższej jakości Yerba Mate w naszym sklepie!

Poznaj nasze produkty TOP!

Odkryj swoje pragnienie!

Smaki, które budzą pragnienie do życia

Kup teraz

zapłać za 30 dni!

Kupuj w dwupakach taniej!

Od 160 zł

darmowa dostawa

Do 160 dni

darmowe zwroty

24 H

wysyłka

Akcesoria

Poznaj nasze zestawy

Podobne wpisy