|

Picie yerba mate a karmienie piersią 

Zmiany w diecie amatorki naparu z ostrokrzewu paragwajskiego dotyczą ilości spożywanej Yerba mate w czasie ciąży i czasu po porodzie, zwłaszcza wtedy, gdy noworodek jest karmiony piersią. Ograniczenia spożywania niektórych napojów wiążą się z zawartością kofeiny, dlatego lepiej pić słabsze napary w mniejszych ilościach. Wyrzeczenia często dotyczą wszystkich pobudzających używek, na które zmęczona mama może mieć ochotę. Podczas karmienia piersią wiele kobiet nie śpi, a w ciągu dnia nie mają czasu na drzemkę, dlatego ratują się napojami z kofeiną i sięgają po kawę, Yerbę lub energetyk. Czy to zdrowe dla organizmu dziecka karmionego piersią? Jak uniknąć negatywnego wpływu kofeiny na organizm dziecka podczas karmienia piersią?

Kobieta pijąca yerba mate

Czy picie Yerba mate podczas karmienia piersią jest zdrowe dla dziecka?

Karmienie piersią nie jest przeciwwskazaniem do picia Yerba mate, więc świeżo upieczone mamy nie muszą rezygnować z ulubionego napoju. Jednak należy pamiętać, że ostrokrzew paragwajski to roślina, która w liściach gromadzi kofeinę. W mocnym naparze może być jej naprawdę sporo. Ta używka podczas laktacji przenika do mleka matki i jest spożywana przez dziecko. Może mieć negatywny wpływ zarówno na dziecko, jak i rodziców. Gdy mama w ciągu dnia przekroczy dozwoloną dawkę kofeiny, niemowlę może mieć problemy z zaśnięciem. Inne problemy, które mogą pojawić się u malucha to zaburzenia apetytu oraz oznaki nadmiernego pobudzenia.

Jak rozpoznać, czy niemowlę jest zbyt pobudzone? Niemowlęta zazwyczaj uwielbiają, kiedy nosi się je na rękach, przytula, delikatnie buja i kołysze w ramionach. Reagują na te gesty z przyjemnością, uspakajają się, a nawet zasypiają. Nadpobudliwe dzieci tego nie znoszą i reagują płaczem lub krzykiem, zupełnie inaczej niż pozostałe maluchy. Jeśli dziecku sztywnieją ręce i nóżki lub pręży się i wygina do tyłu podczas próby karmienia piersią czy z butelki, może to być oznaką nadpobudliwości.

Spożycie kofeiny – bezpieczne dawki podczas laktacji

Kobietom, które decydują się na karmienie piersią, zaleca się ograniczenie spożywania Yerba mate do dwóch porcji naparu na dobę i sięganie po łagodniejsze gatunki suszu. Lepiej dla zdrowia dziecka poprzestać na mniejszych porcjach suszu i wypiciu naparu w ilości nie większej niż 500 ml. To nie tylko bezpieczne, ale i dobre dla zdrowia. Ciężarne kobiety i matki karmiące mogą pić yerbę i swobodnie używać suszu z pierwszego naparu kilka razy w ciągu dnia, nie przekraczając zalecanej normy. Wystarczy kilkakrotnie zalać to samo ziele, zamiast za każdym razem zaparzać nowe i dostarczać organizmowi świeżą dawkę kofeiny. Food Standards Agency zaleca ograniczenie spożycia kofeiny podczas ciąży i karmienia piersią do maksymalnie 200 mg dziennie. 

Karmienie piersią a picie Yerba mate – badania w południowej Brazylii

W badaniu przeprowadzonym w południowej Brazylii od stycznia do grudnia 1993 roku wzięło udział ponad 5 300 kobiet, które spodziewały się dziecka. W analizie uwzględniono wyłącznie porody pojedyncze, nie analizując danych z ciąż bliźniaczych. Przeprowadzano wywiady z matkami, spośród których 68 proc. spożywało Yerba mate przynajmniej raz w tygodniu, przez cały okres ciąży. Badanie nie wykazało żadnego związku picia Yerby z przedwczesnym porodem ani z wagą dziecka poniżej normy. Warto wziąć pod uwagę, że w krajach Ameryki Południowej wypija się przeciętnie 1,8 litra naparu mate dziennie, który zawiera ok. 17 mg/100 ml kofeiny, co odpowiada spożyciu 300 mg kofeiny dziennie. 

Przeciwskazania do spożywania mate dla kobiet w ciąży i podczas karmienia piersią 

Przeciwskazania dotyczą osób, które ze względu na zawartość kofeiny nie powinny  pić napojów o dużej zawartości alkaloidów w tym kawy lub mocnej herbaty. Do tych produktów należy również Yerba mate. Podsumowując, picie Yerba Mate w ciąży i później w czasie karmienia piersią jest bezpieczne, o ile nie ma przeciwwskazań lekarskich, nie występują skutki uboczne i są przestrzegane ograniczenia spożywania napoju.

Dobra
Na podstawie 400 opinii
lukros
lukros
2024-01-27
Zawyżone conajmniej 3-krotnie ceny, marketing kierowany do kobiet w średnim wieku, żerujący na naiwności i ufności. Produkty w "wiecznej promocji" Dziwne stwierdzenia typu "najbardziej polecany produkt roku". Ten sklep to jedno wielkie szambo(być może zgodne z prawem), ale balansujące na jego granicy, bo granica przyzwoitości i dobrego smaku już dawno zostały przekroczone.
Katarzyna Czaykowska
Katarzyna Czaykowska
2024-01-26
Dobrej jakości Yerba. A do tego w różnych wariantach, a co za tym idzie - i smakach. Dbałość o klienta, w formie telefonu z opisem innych produktów, ale absolutnie nie nachalnie. Będę stałą klientką.
Kasia Cykota
Kasia Cykota
2024-01-26
Bardzo serdecznie polecam
Kasiunia Cykota
Kasiunia Cykota
2024-01-26
Polecam
Mateusz Gninka
Mateusz Gninka
2024-01-25
Świetny wybór produktów. Przestępny ceny i szybka dostawa. Polecam
Kacper
Kacper
2024-01-25
Serdecznie polecam firmę
Kacper Z
Kacper Z
2024-01-25
Polecam. Przesyłka dostarczona na czas. Wszystko zgodne z poleceniem. Herbatka przepyszna i smakuje całej rodzinie.
Artur Artur
Artur Artur
2024-01-24
Kompletny brak kompetencji, zamówienie złożyłem 12-go stycznia i po tygodniu braku jakiejkolwiek informacji jak również zamówienia naturalnie wysłałem maila z pytaniem co jest grane, w odpowiedzi otrzymałem ,że proszę podać numer zamówienia itd ( jakby nie mieli tego u siebie skoro poszło z tego samego maila) , ale nic po odświeżeniu im pamięci dostałem tylko krótkie przepraszam i, że za kilka dni będzie gotowe. Faktycznie przyszło po kolejnych kilku dniach czyli dokładnie 23-go stycznia ( 11 dni po złożeniu zamówienia) i w ramach jakiejkolwiek rekompensaty czy zadośćuczynienia… uwaga … przyszło niekompletne … no pięknie , brakuje jeszcze jednej yerby i co ? Jaśnie Wielmożni ? Czekamy dalej … nigdy przenigdy więcej ODRADZAM !
WICZ TRANSPORT
WICZ TRANSPORT
2024-01-23
Polecam!

Poznaj nasze produkty TOP!

NOWOŚCI – Certyfikowane Surowe Miody Polski

Odkryj swoje pragnienie!

Smaki, które budzą pragnienie do życia

Kup teraz

zapłać za 30 dni!

Kupuj w dwupakach taniej!

Od 170 zł

darmowa dostawa

Do 160 dni

darmowe zwroty

24 H

wysyłka

Akcesoria

Poznaj nasze zestawy

Podobne wpisy