CZY YERBA MATE TO HERBATA PARAGWAJSKA

Paweł Maciejaszek

Autor

- pasjonat żywności kategorii " Superfood " wyróżniających się ponadprzeciętną ilością związków zdrowotnych w tym polifenoli, flawonoidów i antyoksydantów a także zdrowego żywienia. Niezrównany fan Yerba Mate, podróży a także unikalnych, autochtonicznych miodów i ziół. Hobbistycznie miłośnik polskiej historii.

DLACZEGO LUDZIE NAZYWAJĄ YERBA MATE HERBATĄ?

Jeśli chodzi o genezę błędnego nazewnictwa naparu yerba mate, zapewne spowodowane jest ono znaczną przewagą popularności herbaty w naszym kraju. Podobieństwo jakim jest parzenie naparu jest właściwie jednym z nielicznych. Różnicą naparu yerba mate od herbaty jest na pewno to, że napar z ostrokrzewu paragwajskiego ma zdecydowanie więcej właściwości prozdrowotnych, a także jest zdecydowanie bardziej pobudzający od tradycyjnej herbaty. Smak obydwu napojów jest również zupełnie inny, yerba mate jest bardziej ziołowa w smaku od tradycyjnej herbaty.

Na szczęście yerba mate staje się coraz bardziej popularna w naszym kraju i dużo osób dowiaduje się o właściwościach jakie płyną z dobrodziejstwa suszu z ostrokrzewu paragwajskiego.

Bardzo często można spotkać określenie herbata paragwajska. Czy jednak jest to dobre określenie yerby? Na pewno herbata i mate mają cechy wspólne na przykład suszone liście oraz sposób w jaki się je przygotowuje również obydwie kojarzą nam się z relaksem, aromatem oraz przyjemnym smakiem.

Herbata to napar przyrządzany z pąków roślin oraz liści nazywanych tą samą nazwą które należą do rodzaju kamelia obie rośliny są do siebie bardzo podobne.

Kamelia to rodzaj rośliny pochodzenia Azjatyckiego, której oczywiście daleko do Ameryki Południowej.

A więc czy może to oznaczać, że nazywanie yerby herbatą paragwajską jest błędem? Oczywiście, że to  nie jest błąd yerba mate tak jak herbata są bardzo do siebie podobne co oczywiście od razu jest widoczne. Najważniejsze jest to żeby przekazywać jak najbardziej skuteczne informacje o tym wspaniałym napoju jakim jest yerba mate oraz o korzyściach, które płyną z jej spożywania. Nawet jeżeli niektórzy nazywają ją herbatą!

Tak więc choć oba napoje są do siebie podobne to nazywanie yerba mate herbatą jest niekiedy uważane za swego rodzaju nieścisłość. Tradycyjne herbaty pochodzą z zupełnie innych zakątków świata niż ostrokrzew paragwajski, z którego zrobiona jest yerba mate. Obydwa napoje pochodzą również z zupełnie odmiennych kultur i służyły do kompletnie innych rzeczy. Dość dużym paradoksem jeśli chodzi o nazewnictwo jest to, że równie dobrze jakikolwiek inny napój np. z owoców moglibyśmy nazywać ,,herbatą z owoców”. Wielu Paragwajczyków mogłoby się lekko zdenerwować kiedy ktoś nazwałby ich napar herbatą 🙂 Dlatego zostańmy przy właściwym nazewnictwie jakim jest yerba mate.

 

 

DEFINICJE NAPOJÓW I ICH ZNACZENIE

Herbata – jest to napar z liści i pąków roślin należących do tej samej rodziny.

Yerba mate – jest to napar z suszonych liści ostrokrzewu paragwajskiego.

Podobieństwem w tym przypadku jest również to, że obydwa napary parzone są z suszonych liści. Smaków herbat i ich gatunków jest wiele i właśnie to wyróżnia ją od naparu yerba mate który zdecydowanie jest jedyny w swoim rodzaju.

SKĄD WZIĘŁA SIĘ NAZWA HERBATA PARAGWAJSKA?

Jak większość z nas dobrze wie, susz yerba mate to inaczej zwany ostrokrzew paragwajski. W przeciwieństwie do herbaty uprawiany jest on w Brazylii, Argentynie czy Paragwaj – skąd pochodzi nazwa. Yerba mate swą popularność w Polsce zaczęła zdobywać w momencie, kiedy ludzie zaczęli bardziej interesować się zdrową żywnością czy zdrowym trybem życia. Bez wątpienia nasz napar Yerbador można zaliczyć do obu tych kategorii. Jednak wracając do tematu czy yerba mate słusznie została okrzyknięta mianem herbaty? W Polsce wielu ludzi zwykło twierdzić, że wszystko co nie jest kawą, a co można zaparzyć powinno być nazywane herbatą, należy jednak pamiętać, że yerba mate to nic innego niż ziele. Herbata i yerba mate tak jak wyżej pisaliśmy pochodzą z dwóch zupełnie odmiennych zakątków świata. Dlatego owe stwierdzenie jakoby yerba mate było herbatą, nie jest do końca słuszne. Ta nieprawidłowość powstała zapewne w skutek ogromnej popularności i powszechności herbaty w naszym kraju.

Warto określić, że smaki obydwu naparów są zupełnie odmienne, świadczyć o tym może fakt, iż yerba mate stworzone ma własne naczynie czy słomkę do picia. Więcej na temat bombilli (słomek), naczyń do yerba mate czy też instrukcji i wskazówek odnośnie parzenia naparu, możecie przeczytać na naszej stronie internetowej w zakładce blogu.

 Zródło: oświadczenia zdrowotne EU EFSA nr 2071, 3923,  publikacje naukowe

WŁAŚCIWOŚCI YERBA MATE

Odnośnie właściwości pozwolimy sobie zacytować fragmenty innego artykułu z naszego bloga:

Napar yerba mate posiada bardzo dużą ilość polifenoli, ale także pobudzającą kofeinę czy teobromine, dzięki temu może wspomagać koncentrację i pamięć. Wiele badań klinicznych potwierdza działanie yerba mate jako przeciwnowotworowe.

Na napar decyduje się także wiele kobiet które bardzo dbają o kondycję swojej skóry, gdyż regularne picie yerby prowadzi do zwiększenia produkcji kolagenu w naszym organizmie co spowalnia proces starzenia się skóry. Ponadto w wielu badaniach zostało udowodnione, iż yerba mate obniża cholesterol czy wspomaga odchudzanie, dodatkowo może pomóc osobom, które miewają problemy z pęcherzem, trawieniem – a to tylko kilka z licznych właściwości prozdrowotnych yerba mate.

W dalszym fragmencie zacytowanego artykułu zamieściliśmy również wypowiedź znaną je dietetyk klinicznej dr Hanny Stolińskiej, zachęcamy do przeczytania artykułu w całości – yerbador.com

 

JAK WYBRAĆ NAJLEPSZY NAPAR YERBA MATE?

Jeżeli zainteresował Cię ten napój to nasza yerba to świetna propozycja dla osób które poszukują porządnej dawki energii połączonej aromatycznym smakiem i zapachem zawiera ona bardzo dużą dawką witamin występujących w przyrodzie, minerałów oraz antyoksydantów. Pamiętaj również, że najwyższej klasy yerba powinna być organiczna.

Nasz produkt Yerbador zawiera 100% liści, bez łodyg oraz posiada wszelkie certyfikaty potwierdzające jego organiczność, dlatego nie boimy się powiedzieć, że jest idealny i najwyższej jakości. Po więcej informacji zapraszamy na naszego bloga na stronie internetowej yerbador.com.

Podsumowanie

Reasumując jedną z głównych różnic między herbatą a yerba mate jest to, że pochodzi z dwóch różnych zakątków świata, ponadto kluczową różnicą jest to, że yerba mate posiada o wiele więcej właściwości prozdrowotnych niż jakakolwiek herbata.

Miejmy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości yerba mate będzie bardziej popularna dzięki czemu ludzie przestaną je ze sobą mylić, a wręcz odkryją niesamowite właściwości i zdolności naparu z ostrokrzewu paragwajskiego.

Dlatego zachęcamy do zakupu yerba mate Yerbador.

Zobacz więcej naszych  ciekawych artykułów :

ZDROWIE

Yerba Mate zamiast kawy

Ludzie od wielu lat zastanawiają się, który z naparów wybrać, czy ma być to kawa, czy jednak susz z ostrokrzewu paragwajskiego. Jeśli chodzi o kawę

ZOBACZ »
girl, smartphone, surprised-7078327.jpg
ZDROWIE

Yerba mate czy Matcha? Co wybrać?

W naszym nowym artykule porównamy japońską tradycyjną zieloną herbatę Matche z naparem z suszonych liści ostrokrzewu paragwajskiego znanego szerzej jako Yerbamate. Ale Zacznijmy od początku

ZOBACZ »
ZDROWIE

YERBA MATE – JAK ZACZĄĆ ?

Yerba Mate właściwości tego wyjątkowego napoju są niezwykłe. Budzi on jednak wiele tajemnic, najbardziej wśród osób, które nie miały jeszcze styczności z tym wyjątkowym napojem

ZOBACZ »
mate, yerba, bombilla-2445221.jpg
ZDROWIE

Jak prawidłowo używać bombillę

Czy zdarzyło wam się, że podczas picia yerby przez waszą bombilla przedostawały się drobne fragmenty suszu? W naszym nowym artykule przedstawimy techniki, które pomogą zapobiec

ZOBACZ »
mate, yerba mate, beverage-2465868.jpg
ZDROWIE

Dawkowanie Yerba mate

Poradnik dawkowania yerba mate: jaka ilość jest dla Ciebie odpowiednia, aby uzyskać pożądany efekt? Jeśli czytasz ten artykuł zapewne jesteś amatorem picia yerba mate i

ZOBACZ »
yerba mate, matero, the bombilla-2438165.jpg
ZDROWIE

Naczynia do Yerba Mate

Jeśli zastanawiasz się jakie matero/naczynie wybrać, nasz artykuł z pewnością Ci pomoże. Na początku przygody z yerba  mate trudno jest nam określić czego powinniśmy oczekiwać

ZOBACZ »
yerba mate właściwości, yerba mate sklep, yerba mate co to, zestaw yerba mate, kubek yerba mate, yerba mate zestaw
ZDROWIE

CZYM JEST BOMBILLA?

Bombilla – czyli specjalna słomka wykonana ze stali nierdzewnej, srebra, platyny lub bambusa zakończona sitkiem, za pomocą której w łatwy sposób przefiltrujemy naszą yerba mate

ZOBACZ »
teacup, cup of tea, peppermint tea-2325722.jpg
ZDROWIE

CZY YERBA MATE TO HERBATA PARAGWAJSKA

DLACZEGO LUDZIE NAZYWAJĄ YERBA MATE HERBATĄ? Jeśli chodzi o genezę błędnego nazewnictwa naparu yerba mate, zapewne spowodowane jest ono znaczną przewagą popularności herbaty w naszym

ZOBACZ »
Shopping Cart
X