22 600 73 84

Promocja na cały asortyment!

CZY YERBA MATE TO HERBATA PARAGWAJSKA

[hfe_template id='21705']

DLACZEGO LUDZIE NAZYWAJĄ YERBA MATE HERBATĄ?

Jeśli chodzi o genezę błędnego nazewnictwa naparu yerba mate, zapewne spowodowane jest ono znaczną przewagą popularności herbaty w naszym kraju. Podobieństwo jakim jest parzenie naparu jest właściwie jednym z nielicznych. Różnicą naparu yerba mate od herbaty jest na pewno to, że napar z ostrokrzewu paragwajskiego ma zdecydowanie więcej właściwości prozdrowotnych, a także jest zdecydowanie bardziej pobudzający od tradycyjnej herbaty. Smak obydwu napojów jest również zupełnie inny, yerba mate jest bardziej ziołowa w smaku od tradycyjnej herbaty.

Na szczęście yerba mate staje się coraz bardziej popularna w naszym kraju i dużo osób dowiaduje się o właściwościach jakie płyną z dobrodziejstwa suszu z ostrokrzewu paragwajskiego.

mama na obrotach yerbamate
Podczas pica yerbador - opinia
Dagmara_krolowe_zycia_yerba_mate_yerbador
Mężczyzna podczas spożywania suszy yerba mate od Yerbador

Bardzo często można spotkać określenie herbata paragwajska. Czy jednak jest to dobre określenie yerby? Na pewno herbata i mate mają cechy wspólne na przykład suszone liście oraz sposób w jaki się je przygotowuje również obydwie kojarzą nam się z relaksem, aromatem oraz przyjemnym smakiem.

Herbata to napar przyrządzany z pąków roślin oraz liści nazywanych tą samą nazwą które należą do rodzaju kamelia obie rośliny są do siebie bardzo podobne.

Kamelia to rodzaj rośliny pochodzenia Azjatyckiego, której oczywiście daleko do Ameryki Południowej.

A więc czy może to oznaczać, że nazywanie yerby herbatą paragwajską jest błędem? Oczywiście, że to  nie jest błąd yerba mate tak jak herbata są bardzo do siebie podobne co oczywiście od razu jest widoczne. Najważniejsze jest to żeby przekazywać jak najbardziej skuteczne informacje o tym wspaniałym napoju jakim jest yerba mate oraz o korzyściach, które płyną z jej spożywania. Nawet jeżeli niektórzy nazywają ją herbatą!

Tak więc choć oba napoje są do siebie podobne to nazywanie yerba mate herbatą jest niekiedy uważane za swego rodzaju nieścisłość. Tradycyjne herbaty pochodzą z zupełnie innych zakątków świata niż ostrokrzew paragwajski, z którego zrobiona jest yerba mate. Obydwa napoje pochodzą również z zupełnie odmiennych kultur i służyły do kompletnie innych rzeczy. Dość dużym paradoksem jeśli chodzi o nazewnictwo jest to, że równie dobrze jakikolwiek inny napój np. z owoców moglibyśmy nazywać ,,herbatą z owoców”. Wielu Paragwajczyków mogłoby się lekko zdenerwować kiedy ktoś nazwałby ich napar herbatą 🙂 Dlatego zostańmy przy właściwym nazewnictwie jakim jest yerba mate.

 

 

Zobacz dzisiejsze promocje najwyższej jakości Yerba Mate w naszym sklepie!

DEFINICJE NAPOJÓW I ICH ZNACZENIE

Herbata – jest to napar z liści i pąków roślin należących do tej samej rodziny.

Yerba mate – jest to napar z suszonych liści ostrokrzewu paragwajskiego.

Podobieństwem w tym przypadku jest również to, że obydwa napary parzone są z suszonych liści. Smaków herbat i ich gatunków jest wiele i właśnie to wyróżnia ją od naparu yerba mate który zdecydowanie jest jedyny w swoim rodzaju.

SKĄD WZIĘŁA SIĘ NAZWA HERBATA PARAGWAJSKA?

Jak większość z nas dobrze wie, susz yerba mate to inaczej zwany ostrokrzew paragwajski. W przeciwieństwie do herbaty uprawiany jest on w Brazylii, Argentynie czy Paragwaj – skąd pochodzi nazwa. Yerba mate swą popularność w Polsce zaczęła zdobywać w momencie, kiedy ludzie zaczęli bardziej interesować się zdrową żywnością czy zdrowym trybem życia. Bez wątpienia nasz napar Yerbador można zaliczyć do obu tych kategorii. Jednak wracając do tematu czy yerba mate słusznie została okrzyknięta mianem herbaty? W Polsce wielu ludzi zwykło twierdzić, że wszystko co nie jest kawą, a co można zaparzyć powinno być nazywane herbatą, należy jednak pamiętać, że yerba mate to nic innego niż ziele. Herbata i yerba mate tak jak wyżej pisaliśmy pochodzą z dwóch zupełnie odmiennych zakątków świata. Dlatego owe stwierdzenie jakoby yerba mate było herbatą, nie jest do końca słuszne. Ta nieprawidłowość powstała zapewne w skutek ogromnej popularności i powszechności herbaty w naszym kraju.

Warto określić, że smaki obydwu naparów są zupełnie odmienne, świadczyć o tym może fakt, iż yerba mate stworzone ma własne naczynie czy słomkę do picia. Więcej na temat bombilli (słomek), naczyń do yerba mate czy też instrukcji i wskazówek odnośnie parzenia naparu, możecie przeczytać na naszej stronie internetowej w zakładce blogu.

 Zródło: oświadczenia zdrowotne EU EFSA nr 2071, 3923,  publikacje naukowe

WŁAŚCIWOŚCI YERBA MATE

Odnośnie właściwości pozwolimy sobie zacytować fragmenty innego artykułu z naszego bloga:

Napar yerba mate posiada bardzo dużą ilość polifenoli, ale także pobudzającą kofeinę czy teobromine, dzięki temu może wspomagać koncentrację i pamięć. Wiele badań klinicznych potwierdza działanie yerba mate jako przeciwnowotworowe.

Na napar decyduje się także wiele kobiet które bardzo dbają o kondycję swojej skóry, gdyż regularne picie yerby prowadzi do zwiększenia produkcji kolagenu w naszym organizmie co spowalnia proces starzenia się skóry. Ponadto w wielu badaniach zostało udowodnione, iż yerba mate obniża cholesterol czy wspomaga odchudzanie, dodatkowo może pomóc osobom, które miewają problemy z pęcherzem, trawieniem – a to tylko kilka z licznych właściwości prozdrowotnych yerba mate.

W dalszym fragmencie zacytowanego artykułu zamieściliśmy również wypowiedź znaną je dietetyk klinicznej dr Hanny Stolińskiej, zachęcamy do przeczytania artykułu w całości – yerbador.com

 

JAK WYBRAĆ NAJLEPSZY NAPAR YERBA MATE?

Jeżeli zainteresował Cię ten napój to nasza yerba to świetna propozycja dla osób które poszukują porządnej dawki energii połączonej aromatycznym smakiem i zapachem zawiera ona bardzo dużą dawką witamin występujących w przyrodzie, minerałów oraz antyoksydantów. Pamiętaj również, że najwyższej klasy yerba powinna być organiczna.

Nasz produkt Yerbador zawiera 100% liści, bez łodyg oraz posiada wszelkie certyfikaty potwierdzające jego organiczność, dlatego nie boimy się powiedzieć, że jest idealny i najwyższej jakości. Po więcej informacji zapraszamy na naszego bloga na stronie internetowej yerbador.com.

Preznetacja produktu Yerba mate + matero + słomka

Podsumowanie

Reasumując jedną z głównych różnic między herbatą a yerba mate jest to, że pochodzi z dwóch różnych zakątków świata, ponadto kluczową różnicą jest to, że yerba mate posiada o wiele więcej właściwości prozdrowotnych niż jakakolwiek herbata.

Miejmy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości yerba mate będzie bardziej popularna dzięki czemu ludzie przestaną je ze sobą mylić, a wręcz odkryją niesamowite właściwości i zdolności naparu z ostrokrzewu paragwajskiego.

Dlatego zachęcamy do zakupu yerba mate Yerbador.

Odkryj nasze zestawy!

Smaki, które budzą pragnienie do życia!

Zobacz więcej naszych  ciekawych artykułów :

Kobieta pijąca yerba mate
Artykuły o Yerba Mate

Picie yerba mate a karmienie piersią 

Zmiany w diecie amatorki naparu z ostrokrzewu paragwajskiego dotyczą ilości spożywanej Yerba mate w czasie ciąży i czasu po porodzie, zwłaszcza wtedy, gdy noworodek jest

ZOBACZ »
Yerba mate po paragwajsku parzenie
Artykuły o Yerba Mate

Jak parzyć Yerba Mate po paragwajsku?

Łatwego sposobu jak parzyć Yerba Mate nauczą nas podróżnicy, którzy w czasie wyprawy mają do dyspozycji tylko podstawowe akcesoria: kubek, rurkę i termos z gorącą

ZOBACZ »
Yerba mate podczas zalewania
Artykuły o Yerba Mate

Ile razy można zalewać Yerba Mate?

Yerba Mate to napar, który z roku na rok zdobywa coraz więcej miłośników na całym świecie, nie tylko wśród mieszkańców Ameryki Południowej. Z tego powodu

ZOBACZ »
Chłopak pijący yerba mate z matero
Artykuły o Yerba Mate

Od ilu lat można pić Yerba Mate?

Napój Yerba Mate zdobywa coraz więcej miłośników wśród ludzi na całym świecie, nie tylko na terenie Ameryki Południowej. Powoduje to, że wśród zwolenników tego naparu

ZOBACZ »
Znane osoby pijące yerba mate od yerbador - kolaż zdjęć
ZDROWIE

Yerba Mate zamiast kawy

[hfe_template id=’21705′] Ludzie od wielu lat zastanawiają się, który z naparów wybrać, czy ma być to kawa, czy jednak susz z ostrokrzewu paragwajskiego. Jeśli chodzi

ZOBACZ »
Kobieta z chustą na głowie i telefonem
ZDROWIE

Yerba mate czy Matcha? Co wybrać?

[hfe_template id=’21705′] W naszym nowym artykule porównamy japońską tradycyjną zieloną herbatę Matche z naparem z suszonych liści ostrokrzewu paragwajskiego znanego szerzej jako Yerbamate. Ale Zacznijmy

ZOBACZ »
Znane osoby pijące yerba mate od yerbador - kolaż zdjęć
ZDROWIE

YERBA MATE – JAK ZACZĄĆ ?

[hfe_template id=’21705′] Yerba Mate właściwości tego wyjątkowego napoju są niezwykłe. Budzi on jednak wiele tajemnic, najbardziej wśród osób, które nie miały jeszcze styczności z tym

ZOBACZ »
Doskonała
Na podstawie 297 opinii
Oleh Melnyk
Oleh Melnyk
2023-07-10
Duży wybór herbaty, paczka dotarła na czas świetnie zapakowana. Polecam
Sebastian Kowalski
Sebastian Kowalski
2023-07-06
Uwielbiam yerba mate, jest wiele różnych smaków, polecam w 100 pro
Marysia
Marysia
2023-07-05
Bardzo jestem zadowolona Państwo sami dzwonią i przypominają o uzupełnieniu zapasów Herbatka rewelacja jest.
enduro przyszowa ziom
enduro przyszowa ziom
2023-07-05
Fajne miejsce.Polecam naprawdę warto to zobaczyć.Wszyscy mili
Bruno Mroczek
Bruno Mroczek
2023-07-05
Bardzo polecam tą firmę! Nigdy nie piłem yerby, ale namówili mnie znajomi i nie żałowałem. Szybka dostawa, wysoka jakość produktów i dobra cena.
Anastazja Lesiuk
Anastazja Lesiuk
2023-07-04
Paczka doszła cała i ładnie zapakowana. Jak najbardziej polecam
Karol Norek
Karol Norek
2023-07-04
Bardzo szybka wysyłka yerby, Bardzo się zaskoczyłem, Dziękuje za miłą obsługę
Paulina Filipek
Paulina Filipek
2023-07-04
Polecam to miejsce bardzo cieplutko. Bardzo dobra herbatka 😀
Szymon Bez nazwiska
Szymon Bez nazwiska
2023-07-03
Yerba mate wysokiej jakości. Świetne opakowania na prezent. Ja uzupełniałem tylko zapasy herbatki ale na pewno można wycisnąć z tego sklepiku dużo więcej
Anna Jankowska
Anna Jankowska
2023-07-03
Bardzo fajne miejsce Polecam