CZYM JEST BOMBILLA?

yerba mate właściwości, yerba mate sklep, yerba mate co to, zestaw yerba mate, kubek yerba mate, yerba mate zestaw

Paweł Maciejaszek

Autor

- pasjonat żywności kategorii " Superfood " wyróżniających się ponadprzeciętną ilością związków zdrowotnych w tym polifenoli, flawonoidów i antyoksydantów a także zdrowego żywienia. Niezrównany fan Yerba Mate, podróży a także unikalnych, autochtonicznych miodów i ziół. Hobbistycznie miłośnik polskiej historii.

Bombilla – czyli specjalna słomka wykonana ze stali nierdzewnej, srebra, platyny lub bambusa zakończona sitkiem, za pomocą której w łatwy sposób przefiltrujemy naszą yerba mate i oddzielimy jej napar od fusów.

 Na dole słomki znajduje się filtr w różnych kształtach.

Bombilla sprawi, że drobne cząstki suszu zostaną przefiltrowane.

Wieki temu Indianie zamieszkujący Paragwaj jako pierwsi odkryli cudowne działanie ostrokrzewu paragwajskiego, roślina dodawała im energii i zmniejszając przy tym uczucie głodu.

Na początku żuli oni liście ostrokrzewu później, odkryli takie samo działanie zaparzając napar.

Napój z suszonych liści i gałązek cedzili przez zęby, nie było to jednak przyjemne i dość kłopotliwe ponieważ drobinki zatrzymywały się w gardle i na zębach.

Wpadli na pomysł picia naparu przez rurkę wykonaną z trzciny lub bambusa zatykali jeden koniec rurki i dziurkowali w ten sposób powstała pierwsza bombilla.

Jednak miała swoje wady – nie była trwała i szybko gniła gdy pozostawała zbyt długo namoczona w naparze.

W późniejszym czasie udoskonalono bombille wytwarzając ją z metalu.

Dzisiaj jednak mamy bardzo duży wybór bombilli różnią się one materiałem, kształtem i rodzajem filtra.

Wyróżnia się takie rodzaje końcówek bombilli jak:

  • Bombilla z filtrem typu bomba – najlepiej nadaje się do pylastych yerba mate, ma bardzo dużą powierzchnię ssącą.
  • Bombilla w kształcie łyżeczki – jest najczęściej spotykana i ma bardzo praktyczny rodzaj filtra, odsącza nawet drobny susz, nadaje się również bardzo dobrze do mieszania naparu.
  • Bombilla ze sprężyną – bardzo funkcjonalna konstrukcja, sprężyna zatkana jest elementem przypominającym korek. Filtrowanie zachodzi przez szpary które są między ogniwami. Wadą jest częste zatykanie się filtra.
  • Bombilla z filtrem tłoczkowym – górna i dolna część tłoczka składają się razem i tworzą gwint, który wkręca się w konstrukcję rurki. Filtrowanie jest słabsze niż w pozostałych bombillach, najbardziej nadaje się do grubo ciętego suszu.

Naszym zdaniem najkorzystniejszą bombilla jest ta która posiada filtr w formie łyżeczki, gdyż przedostają się przez nią jedynie malutkie fragmenty pyłu, co podwyższa komfort spożywania naparu.

Polecamy bombillę w kształcie łyżeczki dostępną na naszej stronie internetowej https://yerbador.pl

Wykonanie

Materiał z jakiego wykonana jest nasza słomka wpływa na wytrzymałość sprzętu.

Gdyż najbardziej wytrzymałe są takie, które wykonane są z metalu, np. stal nierdzewna, srebro czy alpaka. Na rynku są dostępne również bombille wykonane z bambusa oraz niklowane – jednak nie są one do końca higieniczne oraz takie słomki są niestety mniej wytrzymałe i bardziej podatne na uszkodzenia.

Bombille często zawierają również pierścienie chłodzące. Mają one nie tylko walory estetyczne ale i zapobiegają nagrzewaniu się ustnika podczas picia naparu.

Ciekawostka: W naszym zestawie prezentowym firmy Yerbador znajdziesz bombillę w kształcie łyżeczki.

Jest ona idealna do liściastego Yerbador Mate. Wykonana jest z najwyższej klasy metalu, dzięki czemu jest bardzo wytrzymała i łatwa w pielęgnacji.

Posiada pierścienie chłodzące, dzięki którym chroni nas przed poparzeniem ust oraz zapewnia komfort i dobry chwyt podczas trzymania słomki w dłoni.

Zadaniem tego elementu jest absorpcja ciepła przed ustnikiem aby ograniczyć jego nagrzaniem.

BOMBILLA- SPOSÓB UŻYCIA ORAZ JAK O NIĄ DBAĆ

Żeby w prawidłowy sposób korzystać ze słomki musimy najpierw przemyć ją wodą, aby pozbyć się różnego rodzaju zanieczyszczeń.

Następnie na dnie naczynia usypujemy kopczyk liści bądź proszku yerba mate i odrobinę zwilżamy.

Wsadzamy bombillę do naczynia tak, żeby filtr prostopadle dotykał do kopczyka.

Opieramy ją o ściankę naczynia i zalewamy wodą.

 Szczegóły parzenia idealnego naparu i łatwą instrukcję obsługi znajdziesz również na naszej stronie https://yerbador.pl w zakładce Napar.

 

Po skończeniu delektowania się naparem wyjmujemy słomkę i obmywamy ją pod wodą wypłukując tym samym pozostałości suszu.

Myjemy ją również w środku (do tej czynności możesz dokupić specjalną myjkę do bombilli to, czy będziesz jej potrzebować zależy od sposobu w jaki wykonana została słomka i czy łatwo można dostać się do jej wewnętrznych części).

Szczególną uwagę należy poświęcić czyszczeniu filtra, gdyż nie chcemy, żeby był on zapchany. Po jakimś czasie użytkowania wewnątrz filtra i słomki może zebrać się osad kiedy zbierze się go zbyt dużo może on zmienić smak naparu, dlatego zaleca się czyszczenie bombilli najlepiej pod strumieniem bieżącej wody, jeżeli zabrudzenia są silne można do czyszczenia użyć sody oczyszczonej który w łatwy sposób usuwa osad.

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

Przede wszystkim bombilla musi być dopasowana do naczynia, w którym pijemy naszą yerba matę. Dzięki temu nie zmarnujemy ani kropli naparu, który znajduje się na dnie naczynia, a do którego nie mamy dostępu, gdyż np. nasza słomka okazała się być za duża!

Warto z tego względu kupić zestawy do picia yerba mate, w których jest nie tylko naczynie (matero) ale także idealnie dopasowana do niego bombilla.

Taki zestaw możesz nabyć w naszym sklepie https://yerbador.pl/sklep/.

DBAMY O ŚRODOWISKO

Z bombilli, która wykonana jest ze stali nierdzewnej bądź niklowanej, można korzystać przez długie lata!

Nie musimy więc martwić się o zaśmiecanie środowiska i wielokrotne wydawanie pieniędzy. Nasze produkty Yerbador są ekologiczne i przyjazne dla środowiska.

Tradycyjny Matero (kubek) wyprodukowany jest ze szlachetnej ceramiki (ręcznie robiony), a bombilla wykonana jest z wysokiej jakości metalu.

Świadczy to o najwyższej jakości naszych produktów, z których można cieszyć się przez wiele lat.

Zobacz więcej naszych  ciekawych artykułów :

ZDROWIE

Yerba Mate zamiast kawy

Ludzie od wielu lat zastanawiają się, który z naparów wybrać, czy ma być to kawa, czy jednak susz z ostrokrzewu paragwajskiego. Jeśli chodzi o kawę

ZOBACZ »
girl, smartphone, surprised-7078327.jpg
ZDROWIE

Yerba mate czy Matcha? Co wybrać?

W naszym nowym artykule porównamy japońską tradycyjną zieloną herbatę Matche z naparem z suszonych liści ostrokrzewu paragwajskiego znanego szerzej jako Yerbamate. Ale Zacznijmy od początku

ZOBACZ »
ZDROWIE

YERBA MATE – JAK ZACZĄĆ ?

Yerba Mate właściwości tego wyjątkowego napoju są niezwykłe. Budzi on jednak wiele tajemnic, najbardziej wśród osób, które nie miały jeszcze styczności z tym wyjątkowym napojem

ZOBACZ »
mate, yerba, bombilla-2445221.jpg
ZDROWIE

Jak prawidłowo używać bombillę

Czy zdarzyło wam się, że podczas picia yerby przez waszą bombilla przedostawały się drobne fragmenty suszu? W naszym nowym artykule przedstawimy techniki, które pomogą zapobiec

ZOBACZ »
mate, yerba mate, beverage-2465868.jpg
ZDROWIE

Dawkowanie Yerba mate

Poradnik dawkowania yerba mate: jaka ilość jest dla Ciebie odpowiednia, aby uzyskać pożądany efekt? Jeśli czytasz ten artykuł zapewne jesteś amatorem picia yerba mate i

ZOBACZ »
yerba mate, matero, the bombilla-2438165.jpg
ZDROWIE

Naczynia do Yerba Mate

Jeśli zastanawiasz się jakie matero/naczynie wybrać, nasz artykuł z pewnością Ci pomoże. Na początku przygody z yerba  mate trudno jest nam określić czego powinniśmy oczekiwać

ZOBACZ »
yerba mate właściwości, yerba mate sklep, yerba mate co to, zestaw yerba mate, kubek yerba mate, yerba mate zestaw
ZDROWIE

CZYM JEST BOMBILLA?

Bombilla – czyli specjalna słomka wykonana ze stali nierdzewnej, srebra, platyny lub bambusa zakończona sitkiem, za pomocą której w łatwy sposób przefiltrujemy naszą yerba mate

ZOBACZ »
teacup, cup of tea, peppermint tea-2325722.jpg
ZDROWIE

CZY YERBA MATE TO HERBATA PARAGWAJSKA

DLACZEGO LUDZIE NAZYWAJĄ YERBA MATE HERBATĄ? Jeśli chodzi o genezę błędnego nazewnictwa naparu yerba mate, zapewne spowodowane jest ono znaczną przewagą popularności herbaty w naszym

ZOBACZ »
Shopping Cart
X