|

Yerba mate w ciąży – korzyści dla przyszłej mamy

Yerba mate to naturalny energetyk, który zawiera kofeinę, a przyszła mama powinna ograniczyć dzienną dawkę tego alkaloidu w swojej diecie. Eksperci zalecają, aby nie przekraczać 200–300 mg na dobę. Taka ilość kofeiny znajduje się w 500 ml naparu z ostrokrzewu peruwiańskiego lub w 2-–3 filiżankach kawy. Korzyści zdrowotne z picia naparu takie jak lepsze samopoczucie i koncentracja oraz poprawa krążenia i brak negatywnego wpływu na dziecko. Nie trzeba rezygnować z Yerba mate w ciąży, wystarczy zachować umiar.

Kobieta w ciąży

Picie Yerba mate i innych ziół w ciąży – korzyści dla zdrowia

Yerba mate to napar przygotowywany z suszonych liści rośliny uprawianej w Ameryce Południowej, czyli ostrokrzewu paragwajskiego. Pić yerbę można praktycznie bez ograniczeń, a Indianie Guarani stosują ją od tysięcy lat. Pić Yerba mate w tej kulturze mogą także ciężarne kobiety i młode mamy podczas karmienia piersią. W naszym rejonie stosowanie ziół przez kobiety w ciąży budzi niepokój u wielu specjalistów i zainteresowanych tym tematem przyszłych mam. Wbrew pozorom zioła skutecznie mogą poprawiać kondycję organizmu, pozytywnie wpływając na procesy biochemiczne.

Napary ziołowe polecane w ciąży

Co do melisy czy rumianku eksperci są zgodni – te zioła kobiety mogą bez obaw pić w ciąży. Należy jednak uważać na wszystkie substancje, które mogą wpływać na zmienioną przez ciążę gospodarkę hormonalną. Jakie zioła w ciąży można polecić, jednocześnie nie narażając kobiety ciężarnej i dziecka na niebezpieczeństwo?

Zioła polecane w ciąży przy zachowaniu zalecanych ilości: Melisa – napar z melisy ma działanie łagodnie uspokajające, zmniejsza stres związany z oczekiwaniem na poród i pomaga w zaburzeniach snu. Pokrzywa – ziele o działaniu moczopędnym jest również, jak powszechnie wiadomo, cennym roślinnym źródłem żelaza. Mięta – napar z mięty pieprzowej pomaga w trawieniu, stymulując wytwarzanie soku żołądkowego i żółci oraz pobudzając perystaltykę jelit; zmniejsza bóle brzucha i działa wiatropędnie; przynosi ulgę podczas zaparć u kobiet w ciąży. Rumianek – zioło o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwdrobnoustrojowych, które przynosi ulgę w stanach zapalnych oraz infekcjach dróg oddechowych. Imbir – popularny i chętnie stosowany przez kobiety ciężarne środek przeciwwymiotny, który łagodzi poranne mdłości, towarzyszące zwłaszcza wczesnej ciąży. Siemię lniane – pomaga w trawieniu, wytwarza śluz, który chroni jelita, a ponadto jest źródłem błonnika, witamin i składników mineralnych (potas, fosfor, wapń, magnez, witaminy B1, PP, B5, B6).

Dlaczego warto pić mate w ciąży?

Ciąża to dla większości przyszłych mam nagła zmiana stylu życia i czas wyrzeczeń oraz ograniczeń. Pojawiają się pytania dotyczące diety i ciągłe zastanawianie się, jak nie szkodzić dziecku, a to z kolei wywołuje większy stres. Nie musisz przestawać pić mate w czasie ciąży, ale zwróć uwagę na zawartość kofeiny w naparze, by nie narazić się na za duże pobudzenie. Poprzestań na mniejszych porcjach suszu i wypiciu 500 ml naparu. To nie tylko bezpieczne, ale również korzystne dla zdrowia. Spożywanie yerby w ciąży może zastąpić inne herbaty ziołowe, które działają podobnie jak napar z ostrokrzewu paragwajskiego.

Napar Yerba mate łączy działanie popularnych ziół, które można spożywać w ciąży: pozytywnie wpływa na samopoczucie podobnie jak herbata z melisy,działa lekko moczopędne i oczyszczająco na organizm podobnie jak mięta pieprzowa,poprawia metabolizm i dostarcza niezbędnych składników odżywczych, w tym witamin i soli mineralnych tak jak siemię lniane,obniża zbyt wysokie ciśnienie krwi i rozluźnia ściany naczyń krwionośnych tak jak napar z rumianku,delikatna goryczka Yerba mate pobudza woreczek żółciowy do produkcji żółci podobnie do herbaty miętowej i łagodzi poranne nudności podobnie jak korzeń imbiru.

Dodatkowo Yerba mate pomaga zadbać o odporność przyszłej mamy i zmniejsza łaknienie, a kobiety w ciąży często borykają się z problemami takimi jak różne zachcianki i nadmierny apetyt.

Foto: Pixabay 

Zaparzona yerba mate

Przygotowanie Yerba mate w ciąży

Podczas ciąży i karmienia piersią należy wykluczyć lub ograniczyć takie produkty jak napoje gazowane czy energetyki. Zamiast nich można pić yerbę i swobodnie parzyć susz z pierwszego naparu kilka razy w ciągu dnia, nie przekraczając dobowej normy 500 ml. To najlepsze rozwiązanie, które pomaga kilkakrotnie zalewać to samo ziele, zamiast za każdym razem zaparzać nowe i dostarczać do organizmu świeżą dawkę kofeiny. Podsumowując – picie Yerba mate w ciąży i później w czasie karmienia piersią jest bezpieczne, o ile nie ma przeciwwskazań lekarskich, nie występują skutki uboczne i są przestrzegane ograniczenia w spożyciu napoju. 

Źródła:

  1. Pitchford P. Odżywianie dla zdrowia,
  2. Kennedy D. A. Safety classification of herbal medicines used in pregnancy in a multinational study,
  3. Bazylko A. Substancje roślinne, wskazania i przeciwwskazania do stosowania w czasie ciąży i przygotowania do porodu.

Poznaj nasze produkty TOP!

Odkryj swoje pragnienie!

Smaki, które budzą pragnienie do życia

Kup teraz

zapłać za 30 dni!

Kupuj w dwupakach taniej!

Od 160 zł

darmowa dostawa

Do 160 dni

darmowe zwroty

24 H

wysyłka

Akcesoria

Poznaj nasze zestawy

Podobne wpisy