Od ilu lat można pić Yerba Mate?

Napój Yerba Mate zdobywa coraz więcej miłośników wśród ludzi na całym świecie, nie tylko na terenie Ameryki Południowej. Powoduje to, że wśród zwolenników tego naparu znajdują się ludzie w różnym wieku, starsi, dojrzali, lecz także i coraz młodsi. Czy dzieci mogą pić Yerba Mate bez obawy o szkodę dla swojego zdrowia? Od ilu lat można pić Yerba Mate? Na te wszystkie pytania udzielamy odpowiedzi w niniejszym artykule. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Chłopak pijący yerba mate z matero
Chłopak pijący yerba mate

Czy Yerba Mate może być niebezpieczna dla dzieci?

Yerba Mate ma w sobie wiele pozytywnych składników odżywczych oraz mineralnych. Jedynym minusem, który może kłaść się cieniem na tym naparze, jest stosunkowo duża zawartość kofeiny. Czy wobec tego możemy podawać dzieciom Yerba Mate? Najnowsze badania naukowe dotyczące kofeiny, uświadamiają nam, że nie taki diabeł straszny jak go malują. Okazuje się bowiem, że spożywanie kofeiny przez dzieci w umiarkowanych ilościach wcale nie powoduje żadnych widocznych zmian w zakresie aktywności fizycznej lub skupienia uwagi. Dopiero duże stężenie tego alkaloidu w organizmie może przynieść skutki niepożądane. Trzeba więc, jak we wszystkim w życiu, zachować przysłowiowy „złoty środek”. Możemy jednak podawać dzieciom Yerba Mate już od pierwszego roku życia.

Spożywanie kofeiny przez dzieci – kofeina nie tylko w kawie

Kofeina kojarzy się zwłaszcza z kawą, lecz tak naprawdę zawiera ją wiele różnych produktów. Możemy znaleźć ją w herbacie, w Yerba Mate, napojach gazowanych typu coca-cola, a nawet w znaczących ilościach w czekoladzie. Spożywanie kofeiny przez dzieci jest więc czymś normalnym. Czy znajdzie się bowiem dziecko, które w swoim życiu nie wypiło coca-coli lub nie zjadło czekolady? Każdy z nas ma swoje własne przekonania i zwyczaje żywieniowe. Jedni rodzice zabraniają swoich pociechom spożywania nadmiernej ilości słodyczy i gazowanych napojów – inni przymykają na to oko. Nie da się jednak ukryć, że przeciętne dziecko ma kontakt z kofeiną od najmłodszych lat. Niemniej należy zauważyć, że kofeina nie jest zalecanym produktem w żywieniu dzieci. Nie posiada bowiem w sobie żadnych substancji odżywczych, które mogłyby być niezbędne dla młodego, rozwijającego się organizmu. O kofeinie możesz dowiedzieć się więcej między innymi z tego artykułu.

Zawartość kofeiny w poszczególnych produktach
Powyższa grafika ilustruje w jakich produktach znajduje się kofeina. Źródło: https://www.homegrounds.co/where-does-caffeine-come-from/

Czemu więc mielibyśmy podawać Yerbę dzieciom?

Kofeina ma na organizm przede wszystkim działanie pobudzające. Dlaczego zatem mielibyśmy podawać ją dzieciom? Odpowiedź jest prosta: dlatego, że sami spożywamy Yerba Mate. Gdy nasza pociecha od najmłodszych lat widzi swoich rodziców pijących ten napój, najprawdopodobniej samo w pewnym wieku będzie chciała po niego sięgnąć. Jak więc w praktyce wygląda kwestia spożywania Yerba Mate przez dzieci?

Dzieci małe (od roku do dwóch lat

Dzieci w tym wieku nie znają jeszcze smakołyków typu czekolada lub coca-cola. Z Yerba Mate w tym przypadku należy również uważać. Jeżeli podamy go dziecku w zbyt dużej ilości, możemy mieć problemy z położeniem go do snu z powodu jego nadmiernego pobudzenia. Mamy trzy wyjścia z tej sytuacji:

  • nie podawać Yerba Mate wcale, ale prędzej czy później z dużą dozą prawdopodobieństwa malec znów zainteresuje się naszym napojem – jest to więc rozwiązanie chwilowe;
  • wypić cały napój i dać dziecku pociągnąć samo powietrze przez słomkę;
  • podać dziecku łyk zalanej już po raz któryś z kolei Yerby. W takiej sytuacji w naparze znajduje się niewielka ilość kofeiny. Możemy być więc bezpieczni o dziecko.

Dziecko w wieku przedszkolnym

W odróżnieniu od pierwszego przypadku, przedszkolak ma już raczej stały kontakt z takimi produktami jak czekolada czy napoje gazowane zatem niewielka ilość Yerba Mate nie będzie dla niego szkodliwa. Najlepiej podać dziecku napar zalewany już 4 lub 5 razy, aby zawarta w nim kofeina była możliwie jak najbardziej znikoma. Raczej bez problemu możemy też wytłumaczyć malcowi, że jest to po prostu napój dedykowany dorosłym ze względu na pewne substancje w nim się znajdujące. Dziecko powinno to zrozumieć. Prawdopodobnie również, przedszkolakowi goryczka Yerby nie przypadnie do gustu.

Dzieci w wieku szkolnym

Dziecku w tym wieku nadal kofeina nie jest do niczego potrzebna, ma ono jednak z dużym prawdopodobieństwem stosunkowo stały kontakt z produktami ją zawierającymi (kakao, czekolada, coca-cola). Jeżeli zatem napije się od czasu do czasu Yerba Mate nic złego mu się nie stanie. Pamiętaj, że jest to zarazem okres, w którym młody człowiek uczy się nawyków żywieniowych, które będą odbijać się w jego dalszym życiu. Należy zatem uczyć go, aby preferował czystą wodę, wodę z cytryną, naturalne soki itp., czyli produkty, które w sposób najzdrowszy zaspokoją jego pragnienie.

Nastolatkowie

Dzieci w wieku nastoletnim bardzo chcą naśladować dorosłych, zatem pragną także pić to, co oni. Niezalecane jest, aby nastolatkowie spożywali napoje energetyczne, ponieważ oprócz dużej ilości cukry, zawierają one niezdrowe, sztuczne substancje, które mają negatywny wpływ na młody organizm. Jeżeli więc Twoje dziecko bardzo chce spożywać napoje z kofeiną, najlepiej przekonać go do Yerba Mate. Napój ten zdecydowanie wygrywa w konfrontacji z innymi pod względem zdrowotnym. Jeżeli nie mamy obiekcji przed podawaniem nastolatkom kawy, tym bardziej nie powinniśmy jej mieć w przypadku Yerba Mate. 

Należy też w tym miejscu zwrócić uwagę na fakt, że Yerba Mate dostarcza ludzkiemu organizmowi dużo substancji odżywczych i witamin (chociażby magnez, potas, cynk oraz mangan), a także witaminy A, B1, B2, B3, B5, B6, B12, C oraz kwas foliowy. Krótko mówiąc – ma wiele właściwości zdrowotnych. Jest więc to jedna z najzdrowszych alternatyw w porównaniu do niezdrowych napojów gazowanych i energetycznych. 

A jak wygląda sprawa picia Yerba Mate przez dzieci w krajach Ameryki Południowej?

W krajach Ameryki Południowej, a zwłaszcza tych, które słyną z produkcji Yerba Mate, jak np. Brazylia czy Argentyna, picie Yerba Mate uchodzi za niepisaną tradycję i nikt nie ma oporów, aby podawać tam ten napój nawet trzyletnim bądź czteroletnim dzieciom. Naturalnie Yerba Mate, która jest im podawana jest oczywiście nieco słabsza, niż ta, którą piją dorosłe osoby. Zazwyczaj są to trzecie lub czwarte zalania. Ilość kofeiny w tego typu naparze jest więc o wiele mniejsza.

Niech zatem nie szokuje nas zdjęcie, jak to poniżej. W kraju, w którym dzieci od najmłodszych lat otaczają się dorosłymi popijającymi ten wyjątkowy napój, nie dziwne, że same chcą jak najszybciej go spróbować. 

Od ilu lat można pić Yerba Mate? Kilka słów podsumowania

Badania naukowe jednoznacznie wykazują, że kofeina, którą zawiera Yerba Mate, w umiarkowanych ilościach w żaden sposób nie jest szkodliwa dla młodego organizmu. Możemy więc podawać ją dzieciom, oczywiście zachowując „złoty środek”, już od pierwszego roku ich życia. Jest to w ostateczności znacznie zdrowsza alternatywa względem niezdrowych i słodzonych napojów gazowanych. Pamiętajmy o tym, że sami najlepiej znamy własne dzieci, wiemy co jest dla nich najlepsze. Najważniejsze jest to, abyśmy nie popadali w skrajności. Całkowite zabronienie dziecku np. picia Yerba Mate podczas, gdy sami na co dzień ją spożywamy, jest postępowaniem z gruntu niesprawiedliwym i prędzej czy później odbije się ono na nas negatywnie. Podobnie nie możemy przesadzić w drugą stronę i pozwolić trzylatkowi lub czterolatkowi popijać Yerba Mate z pierwszego zalania, ponieważ takie coś może zwyczajnie negatywnie odbić się na jego młodym organizmie. We wszystkim trzeba znaleźć złoty środek. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się ze stroną sklepu Yerbador. Można na niej zakupić smakowitą Yerba Mate! To doskonałe miejsce dla każdego, kto jest miłośnikiem tego napoju.

Poznaj nasze produkty TOP!

Odkryj swoje pragnienie!

Smaki, które budzą pragnienie do życia

Kup teraz

zapłać za 30 dni!

Kupuj w dwupakach taniej!

Od 160 zł

darmowa dostawa

Do 160 dni

darmowe zwroty

24 H

wysyłka

Akcesoria

Poznaj nasze zestawy

Podobne wpisy