Yerba Mate – smak, który zapamiętasz na długi czas

Jesteś miłośnikiem herbaty lub kawy, ale zwyczajny aromat tych napojów już Ci się znudził? Jeżeli tak – spróbuj Yerba Mate! Smak tego wyjątkowego naparu z pewnością na długo zapadnie Ci w pamięci. Staje się on coraz bardziej popularny na całym świecie. Nigdy o nim nie słyszałeś? Nie przejmuj się. W niniejszym krótkim artykule wyjaśnimy Ci wszystko o tym niezwykłym suszu. Być może niedługo także i Ty się w nim rozsmakujesz?

Yerba mate w trakcie zaparzania
Yerba mate podczas zaparzania

Jak smakuje Yerba Mate?

Chciałbyś wiedzieć, jaki jest smak Yerba Mate? Najczęściej określa się go jako intensywny oraz gorzki. Od producenta zależy to, jak mocna będzie wspomniana goryczka. Odmiany argentyńskie są z reguły delikatniejsze, te paragwajskie zaś mocniejsze. Poziom intensywności w dużej mierze zależy od ilości umieszczonego suszu. Wszystko to decyduje o tym, że ciężko jest w jakikolwiek sposób porównać smak naparu do jakiegokolwiek innego napoju.

Yerba występuje też w wersji z dymnymi nutami smakowymi (to tzw. odmiana paragwajska). Pierwsze, z czym możesz zetknąć się po otwarciu takiego opakowania, jest jego dymna woń. Walory smakowe są oczywiście kwestią indywidualną, lecz dobrze skomponowany napar powinien zachować równowagę pomiędzy goryczką a aromatami dymnymi. Jeżeli jesteś początkującym miłośnikiem Yerby, radzimy raczej zacząć od klasycznej, argentyńskiej odmiany.

Bardziej wymagający użytkownicy mogą pokusić się o Yerba Mate Green. To świetny pomysł do tego, aby pokusić się o poszerzenie horyzontów smakowych. Wersja zielona zawiera w sobie m.in. takie składniki jak: zielona herbata, trawa cytrynowa, owoce dzikiego bzu.

Niektórzy preferują Yerba Mate z drobną nutą kwasowości. To jeden ze sposobów na to, aby załagodzić naturalną goryczkę tego wyjątkowego suszu. Dodatki, które urozmaicają smak naparu to np. pomarańcza, limonka bądź trawa cytrynowa.

Wielu miłośników Yerby znacząco urozmaica jego aromat, wzbogacając go o liczne dodatki. Możemy wśród nich wyróżnić np. napój druida oraz wcześniej wymienioną Mate Green. Nadanie swojemu napojowi cech indywidualnych pozwala wydobyć z niego pełnię właściwości zdrowotnych, chociażby poprzez dodanie guarany czy jagód goji.

Yerba mate podczas zalewania
Yerba Mate podczas zalewania

Czy Yerba Mate jest smaczna?

Na pytanie, czy Yerba Mate jest smaczna, niezwykle trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wszak gust każdego człowieka jest jego kwestią stricte indywidualną. To, co jednemu może wydać się przepyszne, dla innego może być niesmaczne. Możemy jednak z całą pewnością stwierdzić, że napar ów charakteryzuje się smakiem bardzo mocnym, wyrazistym oraz dominującym.

Yerba mate – gorzka czy słodka?

Klasyczna Yerba Mate pochodząca z Argentyny cechuje się dość intensywnym gorzkim smakiem. Niemniej jednak nie każdemu miłośnikowi tego napoju ten oryginalny walor smakowy musi odpowiadać. Musisz wiedzieć, że jeżeli nie zaliczasz się do zwolenników goryczki, możesz z powodzeniem pokusić się o odmianę słodszą. W takim przypadku radzimy wybrać odmianę brazylijską. Wyróżnia się ona świeżym aromatem i jest wręcz słodka. Jeżeli masz ochotę, nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby dodawać do Twojego suszu elementy słodzące w postaci cukru, miodu lub słodzików. Dodatków uatrakcyjniających smak Yerba Mate jest tyle, że praktycznie tylko Twoja wyobraźnia ogranicza Cię w zakresie skomponowania Twojego ulubionego naparu.

Yerba Mate – kilka słów podsumowania

Yerba Mate to napar, który wytwarzany jest z liści ostrokrzewu paragwajskiego. Jego największymi producentami pozostają kraje Ameryki Południowej (Paragwaj, Argentyna i Brazylia). Ma on wiele cennych właściwości zdrowotnych. Klasyczną odmianę cechuje intensywny, gorzki smak. Odmiana paragwajska charakteryzuje się dymną wonnością zaś brazylijska – słodkością. Do Yerba Mate trzeba przywyknąć, jednak z uwagi na swoje walory smakowe, z roku na rok staje się on coraz bardziej popularnym na świecie napojem.

Poznaj nasze produkty TOP!

Odkryj swoje pragnienie!

Smaki, które budzą pragnienie do życia

Kup teraz

zapłać za 30 dni!

Kupuj w dwupakach taniej!

Od 160 zł

darmowa dostawa

Do 160 dni

darmowe zwroty

24 H

wysyłka

Akcesoria

Poznaj nasze zestawy

Podobne wpisy