Yerba Mate zamiast kawy

Ludzie od wielu lat zastanawiają się, który z naparów wybrać, czy ma być to kawa, czy jednak susz z ostrokrzewu paragwajskiego.

Jeśli chodzi o kawę jest to roślina, której właściwości odkryto już ok. 3000 lat temu. Początkowo jednak nie do końca wiedziano jak spożywać jej owoce. Dopiero w piętnastym wieku zaczęto prażyć nasiona, a następnie przygotowywać z nich napar.

Yerba mate pod wieloma względami różni się od kawy tym, że powstaje z wysuszonych i rozdrobnionych liści ostrokrzewu paragwajskiego, rosnącego w czterech państwach Ameryki Południowej tj. Paragwaj, Brazylia, Argentyna i Urugwaj. Pierwszymi odkrywcami yerba mate, a właściwie ostrokrzewu paragwajskiego byli Indianie, którzy początkowo żuli świeże liście rośliny. Zauważono, że dodaje energii i zwiększa koncentrację, niwelując przy tym uczucie głodu. Dopiero później zaczęto przygotowywać esencję z suszonych liści, które znamy po dziś dzień jako yerba mate. Tak jak widzimy oba napary mają jeden wspólny mianownik, a jest nim pobudzenie. Jednak który z nich wybrać?

 Zródło: oświadczenia zdrowotne EU EFSA nr 2071, 3923, 2017, 3940, publikacje naukowe

Yerba czy kawa?

Tak jak pisaliśmy, wspólnym mianownikiem dla obu naparów jest pobudzenie, natomiast w obu przypadkach działa ono zupełnie inaczej. Po kawie obudzenie jest niemalże natychmiastowe, jednak w momencie spadku kofeinowego zupełnie tracimy energię i pogarsza nam się samopoczucie. Po spożyciu kawy działanie substancji pobudzających w organizmie przeciętnego człowieka wynosi około 3-4 godziny, Niestety po tym czasie wartość substancji drastycznie maleje, przez co jedynym „ratunkiem” jest zazwyczaj kolejna kawa.

W przypadku yerba mate przypływ energii jest stabilny i długotrwały, przy czym nie odczuwamy nagłej straty energii. Dzieje się to dlatego, że wraz z przepływem energii po spożyciu yerba mate uwalniane są substancje relaksujące, takie jak teofilina i teobromina,  których działanie wpływa na obniżenie ciśnienie krwi. W wielu przypadkach yerba mate pomaga regulować różne funkcje organizmu, dlatego reakcja na spożycie naparu jest bardziej naturalna i delikatniejsza niż w przypadku kawy. Ponadto yerba mate niesie za sobą wiele korzystnych właściwości, tj. nie wypłukiwanie minerałów z organizmu.

 Zródło: oświadczenia zdrowotne EU EFSA nr 2058, 2275, 2276, 3397, 2070, 3940, 2071, 2834, 2835, 3923,  publikacje naukowe

Zobacz dzisiejsze promocje najwyższej jakości Yerba Mate w naszym sklepie!


PRZEJDŹ DO SKLEPU

Poznaj nasze produkty TOP!

Właściwości yerba mate.

Yerba mate wytwarzane jest z suszonych liści ostrokrzewu paragwajskiego, które mimo suszenia nie tracą swoich niezwykłych właściwości.

Napar ten zawiera ogrom witamin i wartości odżywczych takich jak witamina C (kwas askorbinowy), witamina B1 (tiamina), witamina B2 (ryboflawina) oraz witaminę D, która uważana jest za naturalny lek na depresję. Co bardzo ważne, jest wsparciem dla naszego umysłu, zapewnia koncentrację oraz wspomaga pamięć, dlatego sprawdzi się u osób pracujących intelektualnie.

Napar yerba mate posiada bardzo dużą ilość polifenoli, ale także pobudzającą kofeinę i teobrominę. Inne ważne właściwości ostrokrzewu paragwajskiego to m.in. pozytywny wpływ na układ krążenia.

Może on skutecznie zapobiegać miażdżycy oraz obniżać poziom cholesterolu. Ponadto jest cenną pomocą dla układu nerwowego, ponieważ w wyjątkowo skuteczny sposób łagodzi wszelkie napięcia, zmniejszając uczucie stresu i jego przykre konsekwencje.

Osoby, które narażone są na liczne czynniki stresogenne, a jednocześnie chcą zachować pobudzenie, powinny zrezygnować z kawy i zastąpić ją yerba mate – dzięki temu stres zostanie zniwelowany, a uczucie zmęczenia nie będzie dokuczliwe. Wiele osób z pewnością doceni fakt, że yerba mate ma świetny wpływ na nasze samopoczucie – w zauważalny sposób poprawia nastrój i pozwala na zachowanie uśmiechu nawet w najbardziej stresujący dzień.

Nasza yerba nie powoduje rozdrażnienia, które często pojawia się po spożyciu kawy,  ostrokrzew paragwajski jest o wiele bardziej łagodny dla naszego organizmu.

Jeśli czujesz, że kawa przestała Ci służyć, warto z niej zrezygnować na jakiś czas i dać szansę Yerbador.

Dzięki temu bardzo szybko pozbędziesz się zmęczenia fizycznego i psychicznego, nie podrażniając przy tym żołądka.

Na napar decyduje się wiele kobiet, które dbają o kondycję swojej skóry, a regularne picie yerba mate prowadzi do zwiększenia produkcji kolagenu w organizmi,  co spowalnia proces starzenia.

Napar pozwala usunąć nadmiar wody z organizmu, tym samym skutecznie zwalczając cellulit oraz opuchliznę.

Ostrokrzew paragwajski zapobiega nagłym spadkom energii, które najczęściej występują podczas picia znacznej ilości kawy.

 Zródło: oświadczenia zdrowotne EU EFSA nr 2058, 2275, 2276, 3397, 2070, 3940, 2071, 2834, 2835, 3923,  publikacje naukowe

Przygotowanie yerba mate vs kawy.

Jak wszyscy dobrze wiemy kawa w przygotowaniu jest bardzo prosta. Kawę możemy spotkać w wielu postaciach, a sposób przygotowania kończy się na zaparzeniu wody i dodaniu ulubionych dodatków. W przypadku yerba mate sprawa ma się nieco bardziej skomplikowanie, gdyż do jej przygotowania należy przygotować wodę nie przekraczając konkretnej temperatury, a sam proces parzenia yerba mate jest dosyć nietypowy, jednak przez wielu praktykowany i nazywany wręcz rytuałem.

 Zródło: oświadczenia zdrowotne EU EFSA nr 2071, publikacje naukowe

Sposób parzenia yerba mate.

Najpierw do tykwy należy wsypać odpowiednią ilość suszu, na początek zaleca się nieco mniejszą, aby przekonać się do smaku. Następnie należy przykryć dłonią otwór naczynia i potrząsnąć kilkukrotnie, tak aby lżejsze drobinki znalazły się na naszej dłoni. Susz należy uformować w tzw. kopczyk czyli ułożyć susz ukośnie pod kątem 45°,  tak by z jednej strony sięgał samego szczytu naczynia, a po przeciwnej stronie odsłaniał jego dno. W wolną przestrzeń wlewamy niewielką ilość wody około 30-50 ml,  aby susz całą ją wchłoną. Następnie bombillę umieszczamy pod suszem, aby pozostała stabilna. Ostatnim krokiem jest zalanie suszu wodą o temperaturze około 70-80 stopni Celsjusza. Wodę należy wlewać powoli i niezbyt gwałtownie. Warto pamiętać, że po wsadzeniu słomki pod wilgotny susz, nie należy jej wyjmować! Zalecane jest to dlatego, że podczas mieszania ziele rozwarstwia się i może zatykać bombillę co w konsekwencji nie pomoże w delektowaniu się smakiem yerba mate.

 Zródło: oświadczenia zdrowotne EU EFSA nr 2834, 2071,  publikacje naukowe

Smak yerba mate a smak kawy.

Nie ulega żadnej wątpliwości, że yerba mate ma bardzo intensywny, wyrazisty i przenikliwy smak. Jest on nieco zbliżony do zielonej herbaty, jednak z bardziej ziołową nutą.

Smak kawy zna wiele osób, jednak dla tych którzy nie wiedzą, kawa często określana jest jako słodko – kwaśno – gorzki napój.

Kwestia tego, który z naparów zostanie tym ulubionym jest kwestią indywidualną, ponieważ ciężko jednoznacznie stwierdzić, który z rodzajów naparu jest lepszy. Decyzję na ten temat musimy podjąć sami, a dla tych którzy nie znają yerba mate, zachęcamy do spróbowania – może pozostanie ona z Wami na dłużej. Pamiętajmy jednak, żeby na początek wybrać napar najwyższej jakości i zapewnieniu przez producenta, że jest organiczna.

Nasz produkt Yerbador zawiera 100% liści, bez łodyg oraz posiada certyfikaty potwierdzające jego organiczność, dlatego nie boimy się powiedzieć, że jest idealny i najwyższej jakości.

Napar Yerbador swoim aromatycznym i głębokim smakiem zachwycił znaną restauratorkę Magdę Gessler, która po dziś dzień ceni sobie jakość produktu.

 Zródło: oświadczenia zdrowotne EU EFSA nr 3923, 2835 publikacje naukowe

Znane osoby pijące yerba mate od yerbador - kolaż zdjęć
Znane osoby pijące yerba mate od Yerbador

Poznaj nasze produkty TOP!

Odkryj swoje pragnienie!

Smaki, które budzą pragnienie do życia

Kup teraz

zapłać za 30 dni!

Kupuj w dwupakach taniej!

Od 160 zł

darmowa dostawa

Do 160 dni

darmowe zwroty

24 H

wysyłka

Akcesoria

Poznaj nasze zestawy

Podobne wpisy