22 600 73 84

Promocja na cały asortyment!

Zawartość kofeiny w Yerba Mate – 70 mg do 360 mg

[hfe_template id=’21705′]

Lubisz pić napar z Ameryki Południowej bądź zamierzasz go spróbować i zastanawiasz się, czy Yerba Mate ma kofeinę? Być może chcesz dowiedzieć się, czy posiada on więcej kofeiny od kawy? Czy istnieje odmiana bezkofeinowa? Czy ów napój pobudza? W niniejszym krótkim artykule udzielimy Ci odpowiedzi na zawarte powyżej pytania.

Yerba mate zaparzona w matero
Yerba Mate zawartość kofeiny

Yerba Mate – czym jest ów napar oraz jaką ma zawartość kofeiny?

Yerba Mate to napar, który wytwarzany jest z liści ostrokrzewu paragwajskiego. Głównymi producentami tego napoju są trzy państwa Ameryki Południowej (Paragwaj, Brazylia oraz Argentyna). Z uwagi na swoje walory smakowe oraz zdrowotne zyskuje on coraz większą popularność na całym świecie.

Biorąc to pod uwagę, z pewnością wielu z nas, w tym być może także i Ty, zadaje sobie pytanie o ilość kofeiny w Yerba Mate. Na pytanie, ile tej substancji znajduje się przeciętnie w tym naparze, odpowiedź nie jest łatwa. Ilość ta jest bowiem uzależniona w dużej mierze od rodzaju oraz gatunku suszu, a także długości parzenia. Możemy jednak przyjąć, że średnio w litrze Yerba Mate znajduje się od 70 miligramów do 360 miligramów kofeiny. W zależności od parzenia:

  • w przypadku, gdy parzysz napar przez 15 minut, średnia ilość kofeiny wyniesie 14 mg na 200 ml (przy założeniu, że użyjesz 3,5 grama suszu);
  • parząc tę samą ilość naparu przez pół godziny, otrzymasz ok. 22 mg na 200 ml.

Jak działanie kofeiny wpływa na nasz organizm? Spożywanie tej substancji polepsza koncentrację, poprawia nastrój oraz niweluje uczucie zmęczenia, a także przede wszystkim działa pobudzająco. Należy jednak bardzo uważać na to, aby nie przyjmować jej w nadmiarze. Przedawkowanie skutkuje bólami głowy i podwyższonym ciśnieniem krwi. Zalecana dawka kofeiny dla osoby dorosłej to nie więcej niż 400 mg na dobę.

Czy powyższe wartości podane dla Yerba Mate to w istocie dużo? Żeby odpowiedzieć sensownie na to pytanie, należy przyjrzeć się innym napojom, które również w swoim składzie zawierają kofeinę.

Kofeinę występuje także m.in. w.:

  • herbacie;
  • kawie;
  • napojach gazowanych.

W przypadku herbaty ogromne znaczenie ma tutaj rodzaj danego naparu. Uśredniając jednak możemy powiedzieć, że ilość kofeiny w herbacie waha się mniej więcej od 37 do 86 mg na 200 ml.

W kawie zaś, w zależności od producenta stężenie kofeiny wynosi od 71 do 129 mg na 200 ml.

W 200 ml napoju Coca-Cola znajdziesz 20 mg kofeiny zaś w napojach energetycznych typu Burn czy Red Bull będzie to mniej więcej 70 mg.

Czy Yerba Mate ma więcej kofeiny od kawy?

Ziarna kawy - kofeina
Ziarna kawy – kofeina

Biorąc pod uwagę powyżej przedstawione dane widać, że napój Yerba Mate zawiera w sobie mniej kofeiny aniżeli kawa. Niemniej jednak należy zauważyć, że porównując te dwie substancje, na prowadzenie wychodzi Yerba, ponieważ oprócz kofeiny zawiera on szereg innych substancji wywołujących efekt pobudzający.

Czy Yerba Mate pobudza?

Tak. Z uwagi na substancje występujące w nim, czyli antyoksydanty, tzn. teobrominę oraz teofilinę ma on działanie silnie pobudzające i aktywujące. Pomaga się skupić oraz pokonać zmęczenie.

Czy jest Yerba Mate bez kofeiny?

Istnieje odmiana ostrokrzewu paragwajskiego, czyli tzw. ostrokrzew niemocny, który w istocie jest praktycznie bezkofeinowy. Ilość kofeiny, która w nim występuje, dochodzi maksymalnie do około 0,12%. W przypadku ostrokrzewu paragwajskiego jest to analogicznie 12-16%. Widzisz więc, że przygotowanie Yerba Mate z ostrokrzewu niemocnego zawierać będzie jedynie śladowe ilości kofeiny. Jeżeli zatem nie tolerujesz tej substancji w swoim organizmie – masz alternatywę.

Zawartość kofeiny w Yerba Mate – kilka słów podsumowania

Zawartość kofeiny w Yerba Mate jest trudna do oszacowania z uwagi na to, że zależy ona od rodzaju i gatunku suszu oraz od czasu parzenia. Możemy jednak przyjąć, że średnio w litrze tego napoju znajduje się od 70 do 360 mg kofeiny. Yerba Mate zawiera mniej kofeiny od kawy, zarazem jednak, dzięki innym substancjom ma silniejsze właściwości pobudzające. Istnieje też wersja bezkofeinowa Yerba Mate, którą tworzy się z ostrokrzewu niemocnego.

Doskonała
Na podstawie 297 opinii
Oleh Melnyk
Oleh Melnyk
2023-07-10
Duży wybór herbaty, paczka dotarła na czas świetnie zapakowana. Polecam
Sebastian Kowalski
Sebastian Kowalski
2023-07-06
Uwielbiam yerba mate, jest wiele różnych smaków, polecam w 100 pro
Marysia
Marysia
2023-07-05
Bardzo jestem zadowolona Państwo sami dzwonią i przypominają o uzupełnieniu zapasów Herbatka rewelacja jest.
enduro przyszowa ziom
enduro przyszowa ziom
2023-07-05
Fajne miejsce.Polecam naprawdę warto to zobaczyć.Wszyscy mili
Bruno Mroczek
Bruno Mroczek
2023-07-05
Bardzo polecam tą firmę! Nigdy nie piłem yerby, ale namówili mnie znajomi i nie żałowałem. Szybka dostawa, wysoka jakość produktów i dobra cena.
Anastazja Lesiuk
Anastazja Lesiuk
2023-07-04
Paczka doszła cała i ładnie zapakowana. Jak najbardziej polecam
Karol Norek
Karol Norek
2023-07-04
Bardzo szybka wysyłka yerby, Bardzo się zaskoczyłem, Dziękuje za miłą obsługę
Paulina Filipek
Paulina Filipek
2023-07-04
Polecam to miejsce bardzo cieplutko. Bardzo dobra herbatka 😀
Szymon Bez nazwiska
Szymon Bez nazwiska
2023-07-03
Yerba mate wysokiej jakości. Świetne opakowania na prezent. Ja uzupełniałem tylko zapasy herbatki ale na pewno można wycisnąć z tego sklepiku dużo więcej
Anna Jankowska
Anna Jankowska
2023-07-03
Bardzo fajne miejsce Polecam