Yerba Mate – najważniejsze właściwości zdrowotne naparu

Ostrokrzew paragwajski to roślina, z której uzyskuje się Yerba Mate. Właściwości przeciwutleniające i antymutagenne suszonych liści mają istotne znaczenie w profilaktyce wielu chorób, a także wspomagają redukcję tkanki tłuszczowej. Na jakie cechy warto zwrócić uwagę przy wyborze suszu? Jak działa Yerba Mate? Przedstawiamy najważniejsze zalety picia Yerba Mate, które pomagają uzyskać fantastyczne efekty w diecie redukcyjnej.

Matero i susz yerba mate

Właściwości Yerba Mate wspomagające dietę odchudzającą

Yerba Mate ma działanie wspomagające podczas niełatwego procesu odchudzania, dlatego powinno to zainteresować osoby, które chcą zrzucić kilka zbędnych kilogramów. W tym celu zazwyczaj przechodzi się na dietę redukcyjną i próbuje ograniczać dzienne spożycie kalorii. Zmniejszenie porcji i obniżenie indeksu glikemicznego posiłków ma na celu redukcję masy ciała, czyli odchudzanie. Głównym celem jest tutaj zmniejszenie zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie. Dieta ta oparta jest na ujemnym bilansie kalorycznym, czyli dostarcza ona mniej kilokalorii, niż wynika to z dziennego zapotrzebowania. Podczas stosowania diety generowany jest tak zwany deficyt energetyczny, któremu często towarzyszy uczucie głodu, dlatego nie wszyscy są w stanie wytrwać w swoim postanowieniu. Yerba Mate ma właściwości hamujące uczucie głodu, a regularne spożywanie liści Yerba Mate w postaci naparu wspomaga przemianę materii i przemiany tłuszczowe, za które są odpowiedzialne m.in. polifenole zawarte w suszonych liściach.

Polifenole to grupa związków organicznych, które występują między innymi w owocach i warzywach, a także w nasionach zbóż i roślin strączkowych, orzechach, Yerba Mate, kawie, herbacie i kakao. Te cenne związki roślinne przynoszą ogromne korzyści dla zdrowia. Polifenole dzielą się na trzy grupy: flawonoidy, kwasy fenolowe i związki fenolowe. Polifenole roślinne mają silne właściwości antyoksydacyjne, co powoduje, że wpływają pozytywnie zarówno na zdrowie, jak i na urodę oraz młody wygląd.

Najlepsza Yerba Mate od Yerbador

Yerba Mate – korzyści płynące z wysokiego stężenia substancji aktywnych

Działanie wykazywanie przez susz Yerba Mate jest bezpośrednio związane z dużym stężeniem substancji aktywnych. Pełnowartościowy, czysty susz liściasty ma ok. 10 proc. polifenoli, głównie w postaci kwasu chlorogenowego i izomerów. Wyciąg z rozdrobnionych liści zawiera najwyższe stężenie polifenoli w odróżnieniu od surowca, który składa się z mieszanki liści i gałązek. Yerbador oferuje susz, który składa się w 100 proc. z organicznych liści (bez łodyg) suszonych gorącym powietrzem, a następnie leżakowanych przez kilka lat. Jeżeli chcesz najefektywniej wesprzeć swój proces redukcji masy ciała, wybierz właśnie taki rodzaj suszu do parzenia. Yerba Mate najwyższej jakości to nie tylko wspaniałe połączenie smaku i zdrowia, ale również najwięcej korzyści podczas odchudzania.

Jakie działania pożądane na diecie redukcyjnej niesie ze sobą picie Yerba Mate?

 • Napar Yerba Mate może wpływać korzystnie na redukcję tkanki tłuszczowej.
 • Spożywanie Yerba Mate na ciepło przyspiesza przemianę materii.
 • Alkaloidy i polifenole zawarte w suszu wykazują działanie antyoksydacyjne.
 • Przyrządzanie napoju Yerba Mate pomaga w stanie przewlekłego zmęczenia, powoduje pobudzenie organizmu i wpływa na zmniejszenie odczuwania głodu.
 • Zaletą picia Yerba Mate jest wzrost poziomu witalności i złagodzenie skutków stresu wywołanego dietą.
 • Parzenie Yerba Mate ma działanie relaksujące na układ nerwowy.

Yerba – właściwości odżywcze i niska kaloryczność

Właściwości Yerba Mate sprawiają, że warto włączyć ją do codziennej diety. Napar jest bogaty w witaminy i sole mineralne, których podczas redukcji nie powinno zabraknąć w organizmie. Do największych zalet Yerba Mate dietetycy zaliczają bogactwo substancji odżywczych, takich jak witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9) oraz witamina C i E. Oprócz tego Yerba Mate zawiera cenne dla zdrowia pierwiastki: magnez, cynk, fosfor, żelazo, potas, wapń i krzem. Zawartość witamin i składników mineralnych sprawia, że Yerba Mate to naturalny suplement diety.

Na diecie odchudzającej liczy się każda kaloria. Przede wszystkim należy wyeliminować tzw. puste kalorie, za którymi nie stoją korzyści wynikające z zawartości cennych dla organizmu składników. Co daje Yerba Mate? Witaminy i minerały oraz duże stężenie alkaloidów i polifenoli sprzyjających redukcji masy ciała. Wartość kaloryczna naparu różni się od rodzaju wybranego suszu. Liczba kcal w zwyczajowo spożywanej jednej porcji suszu (około 50 gramów) mieści się w przedziale od 25 do 50 kcal.  To niewiele w porównaniu z tym jakie zalety dla zdrowia niesie ze sobą picie Yerba Mate.

Zestaw prezentowy od Yerbador

Yerba Mate – na co pomaga?

Napar Yerba Mate ma zalety doceniane nie tylko podczas redukcji masy ciała, a właściwości zdrowotne napoju nie koncentrują się jedynie na walce z tkanką tłuszczową. Wielu amatorów naparu z liści ostrokrzewu paragwajskiego podkreśla, że picie Yerba Mate zwiększa zdolność koncentracji podczas nauki bądź wytężonej pracy umysłowej. Warto więc pić Yerba Mate w pracy i podczas przygotowań do egzaminu. Umiejętność skupienia myśli i skoncentrowania się na zadaniach to korzyść ceniona przez wszystkich w codziennym życiu w szumie informacyjnym, hałasie i smogu elektromagnetycznym.

Susz yerba mate w słoiku

Ostrokrzew paragwajski – właściwości zdrowotne

Zdrowotne właściwości Yerba Mate stymulują układ nerwowy, pobudzają, ale nie powodują rozdrażnienia. Regularne picie Yerba Mate z jednej strony obniża zbyt wysokie ciśnienie, a z drugiej poprawia krążenie krwi. Znany jest również fakt, że napar Yerba Mate wpływa rozluźniająco na mięśnie, dając przyjemne uczucie relaksu. Osoby borykające się z astmą powinny parzyć Yerba Mate, ponieważ zawiera ona mateiny (alkaloidy, które wykazują właściwości stymulujące jak kofeina czy teina) łagodzące objawy tej choroby.

Jakie właściwości zdrowotne ma Yerba Mate? 

Napar z liści ostrokrzewu paragwajskiego:

 • wpływa korzystnie na układ nerwowy,
 • zwiększa zdolność do koncentracji,
 • obniża zbyt wysokie ciśnienie krwi,
 • poprawia funkcjonowanie układu krążenia,
 • wpływa rozluźniająco na mięśnie,
 • niweluje uczucie zmęczenia i głodu.

Napar z suszu Yerba Mate oczyszcza organizm

Właściwości oczyszczające ostrokrzewu paragwajskiego wykorzystuje się do detoksykacji organizmu. Toksyny wpływają niekorzystnie na zdrowie i mogą być przyczyną wielu dolegliwości. Wiele osób, które zdają sobie sprawę z dobroczynnego działania detoksu, decyduje się zacząć pić Yerba Mate, ponieważ napar pobudza naturalne procesy, które zachodzą w naszym układzie moczowym. Do parzenia tego naparu zachęca nie tylko szybsze spalanie tkanki tłuszczowej, ale również fakt, że Yerba Mate zawiera saponiny działające moczopędnie.

Saponiny to należące do glikozydów związki chemiczne. Znajdują się zarówno w ostrokrzewie paragwajskim, jak i innych roślinach o walorach prozdrowotnych. Dzięki saponinom napar Yerba Mate działa wykrztuśnie podczas dolegliwości ze strony układu oddechowego oraz moczopędnie w przypadku zatrzymywania wody w organizmie. Dodatkowo saponiny wspomagają wydzielanie śluzu i stymulują wchłanianie składników pokarmowych.

Czy Yerba Mate jest zdrowa?

Naukowcy przeprowadzili liczne badania, które potwierdzają, że parzenie Yerba Mate i regularne picie naparu pozytywnie wpływa na wiele organów wewnętrznych. Ostrokrzew paragwajski wykazuje właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu łagodzi stany zapalne, a nawet przyczynia się do profilaktyki nowotworowej.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na właściwości antyoksydacyjne, czyli przeciwstarzeniowe naparu. Zbadano liście i patyczki ostrokrzewu paragwajskiego, wykazując, że wpływają one na niwelowanie wolnych rodników. Działanie Yerba Mate zostało przebadane na przestrzeni ostatnich 30 lat m.in. pod kątem wpływu na ciśnienie krwi oraz wydzielanie soku żołądkowego. Warto jednak podkreślić, że najwięcej dobroczynnego działania na zdrowie wykazują suszone liście, bez patyczków. Susz liściasty ma większe stężenie polifenoli, w tym zawiera kwas chlorogenowy, który może spowalniać wydzielanie glukozy do krwi po posiłku. Zwiększa również czułość komórek na insulinę, dlatego jest wskazany dla osób z insulinoopornością. W badaniach podkreśla się potencjalne właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne tej substancji  Z uwagi na wymienione cechy, sprzedawany jest w niektórych krajach jako suplement diety.

Kwas chlorogenowy to organiczny związek chemiczny z grupy polifenoli, ester kwasu chinowego i kwasu kawowego. Jest naturalnym przeciwutleniaczem występującym np. w Yerba Mate, a także w zielonych liściach warzyw i owocach kawowca. Ten związek chemiczny występuje również w surowym ziarnie i naparze z kawy, głogu, karczochach, pokrzywie, czarnych jagodach, surowych ziemniakach oraz w mniejszych ilościach m.in. w bluszczu pospolitym, śliwkach, czereśniach, jabłkach, brzoskwiniach czy morelach.image12.jpg

Źródło: Wikipedia 

Badania IARC – właściwości rakotwórcze WWA

Wiele lat temu, pojawiły się również doniesienia napędzane koncernami produkującymi kawę o rzekomych właściwościach rakotwórcze Yerba Mate, co zdecydowanie obalono. Badania przeprowadziła Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC), która została założona przy WHO (Światowa Organizacja Zdrowia). Badania dotyczyły czynników wpływających na powstanie raka przełyku. Stwierdzono, że na chorobotwórcze działanie Yerba Mate mogą mieć wpływ dwa elementy: wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) i wysoka temperatura spożywanego napoju.

WWA to szkodliwe substancje, które powstają na skutek spalania substancji organicznej. Ich obecność jest związana z wykorzystaniem ognia i dymu do obróbki termicznej suszu. Tylko niektóre gatunki Yerba Mate są produkowane w ten sposób. W sklepie Yerbador.pl oferujemy liście suszone wyłącznie gorącym powietrzem bez generowania przy tym procesie szkodliwych produktów spalania.

Laboratorium podczas analizy

Właściwości przeciwzapalne naparu Yerba Mate

Właściwości lecznicze płynące z regularnego spożywania Yerba Mate dotyczą np. łagodzenia stanów zapalnych poprzez zawartość związków organicznych o nazwie saponiny. Właściwości przeciwzapalne, jakie mają niektóre napary rośliny, są cenne jako profilaktyka nowotworowa. Choroba zwykle zaczyna się od stanu zapalnego, który nie daje wyraźnych objawów i można go wykryć po przeprowadzeniu serii badań laboratoryjnych. Sięganie po gatunki suszu, które nie zawierają WWA, jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia i może przyczyniać się do jego poprawy. Warto zwrócić uwagę na temperaturę spożywanego naparu. Woda, którą zalewasz susz, nie powinna być gorętsza niż 70–80 stopni Celsjusza. Napar o zalecanej temperaturze nie drażni przełyku i nie powoduje zagrożenia dla zdrowia.

Zalewanie yerba mate

Sposób parzenia Yerba Mate wpływa na właściwości zdrowotne

Niezwykłe właściwości Yerba Mate wynikają z perfekcyjnie wysuszonych liści, a wysokie stężenie składników aktywnych z długotrwałego leżakowania. Istnieje wiele właściwości zdrowotnych, których nie powinny przyćmić właściwości negatywne, powstające podczas suszenia liści ogniem i aromatyzowania dymem czy zbyt wysokiej temperatury spożywanego naparu. Sposób parzenia zmielonych liści Mate, który pozwala na wydobycie wszystkich cennych składników, znajdziesz na naszym blogu.

Włączając Yerbę do swojej codziennej diety, trzeba pamiętać, że za sprawą kofeiny pobudza ona krew do szybszego krążenia w naczyniach krwionośnych. Może to mieć właściwości negatywne i pozytywne – w zależności od Twojego stanu zdrowia. Obniżenie poziomu cholesterolu przyczynia się do poprawy zdrowia, ale w przypadku zbyt wysokiego ciśnienia tętniczego, któremu często towarzyszy nadwaga, napoje energetyczne tego typu należy spożywać z umiarem.

Poznaj nasze produkty TOP!

Odkryj swoje pragnienie!

Smaki, które budzą pragnienie do życia

Kup teraz

zapłać za 30 dni!

Kupuj w dwupakach taniej!

Od 160 zł

darmowa dostawa

Do 160 dni

darmowe zwroty

24 H

wysyłka

Akcesoria

Poznaj nasze zestawy

Podobne wpisy